🇨🇿

Jak probíhá proces nákupu nemovitosti v Kostarice

Nákup nemovitosti je poměrně transparentní proces, ale přesto je důležité provést průzkum před koupí nemovitosti. Abychom vám pomohli s náležitou péčí, připravili jsme seznam často kladených otázek. Samozřejmě vždy doporučujeme, abyste si u svého kostarického právního zástupce potvrdili veškeré právní podrobnosti týkající se registrace nemovitosti, nákladů na uzavření a daní.

Jak zahájím proces?

První věc, kterou musíte udělat, je určit účel koupě: investice, pronájem nemovitosti, primární bydliště atd. Od chvíle, kdy víme, jaký je účel koupě, vás můžeme nasměrovat na nemovitosti, které splňují vaše potřeby a rozpočet. Cena je většinou k jednání, kolem 5 %, ale někdy i více. Je důležité vědět, že je velmi obtížné půjčit si prostředky od kostarické banky. Obecně platí, že většina kupujících, kteří požadují financování, si buď půjčí prostředky ve své domovské zemi, nebo najdou nemovitost, kterou je vlastník ochoten financovat. Podmínky se liší podle financování vlastníkem a někdy je lze vyjednat. Existuje několik struktur, které umožňují vlastnické financování způsobem, který chrání kupujícího i prodávajícího.

Mám vybranou  nemovitost. Jaký je další postup?

Udělejte nabídku se svým realitním makléřem. Když je nabídka na nemovitost přijata, je ze zákona povinné mít notáře, který transakci ověří a bude zastoupen. Prodejce bude zastupovat jeho právník a vy musíte mít svého, kterého Vám můžeme doporučit.

Existuje MLS Kostariky?

Ne. V současné době neexistuje žádná celostátně schválená služba vícenásobného zápisu. Dobří agenti znají nejlepší nabídky na svém trhu a ukážou vám své vlastní nabídky a nabídky jiných agentur, které odpovídají vašim parametrům. Spolupracujeme se všemi legitimními agenturami a agenty. Zastupujeme vás a naším cílem je najít pro vás nejlepšího agenta a perfektní nemovitost.

Jaké jsou další náklady při koupy?

Od kupujícího se obvykle očekává, že platí notářský poplatek ve výši 1,25 %, protože tato práce je většinou na účet kupujícího. Povinné daně a poplatky, které je třeba zaplatit za převod nemovitosti, jsou 1,5 % (převod akcií) nebo 2,5 % (převod nemovitosti), vypočítávají se z nejvyšší fiskální hodnoty nemovitosti nebo kupní ceny. Tato daň je obvykle rozdělena rovným dílem mezi kupujícího a prodávajícího, ale je předmětem jednání. Poplatky za úschovu mohou být rozděleny rovným dílem mezi kupujícího a prodávajícího a pohybují se mezi 0,20 % a 0,25 % z kupní ceny (s minimální částkou několik set dolarů za transakci). Náklady na uzavření jsou následující:

1,25 % pro notáře za zapsání majetku.

1,5 % ve státních známkách a poplatcích, pokud provedete převod akcií (to znamená, že převezmete akcie již založené společnosti, která  vlastní nemovitost).

2,5 % ve státních známkách a poplatcích, pokud koupíte nemovitost vlastním jménem nebo jménem své vlastní společnosti.

0,25 % v úschově u úschovy se běžně platí, pokud budete používat úschovu třetí strany, jako je Stewart Title.

Měl bych mít vlastního právníka?

Ano. Důrazně doporučujeme, abyste měli při jakékoli transakci své vlastní právní zastoupení.

Nakupuji pod svým osobním jménem?

Cizinci v Kostarice mohou vlastnit nemovitost na svá vlastní jména. Nákup nemovitosti prostřednictvím nové nebo stávající společnosti nebo korporace (Ltda nebo S.A.) je velmi populární. Chcete-li koupit nemovitost, a dokonce i auto, doporučujeme, aby transakce byla provedena jménem kostarické společnosti vlastněné kupujícím. Je to notář, kdo provádí otevření této společnosti při nákupu nemovitosti nebo jakéhokoliv jiného majetku významné hodnoty. Tímto způsobem jste osobně chráněni, pokud dojde k nějakému soudnímu sporu. Je to také dobrý způsob, jak ušetřit nějaké daně ve vaší zemi. Náklady na vytvoření společnosti jsou 800 až 1000 USD.

Jak vyřídit převod peněz?

Když si koupíte nemovitost, máte obecně 10-14 dní na převedení zálohy ve výši 10 % z částky transakce na vázaný účet. Služby úschovy jsou dostupné prostřednictvím uznávaných společností, jako je Stewart Titled Latin America (STLA). Vázané účty musí být registrovány u SUGEF (Superintendencia General de Entidades Financieras). SUGEF je regulátor finančního systému Kostariky a je zodpovědný za ochranu stability finančního systému země.

Jak je uvedeno výše, poplatky za služby úschovy u třetí osoby se běžně dělí mezi kupujícího a prodávajícího, protože úschova slouží k ochraně zájmů obou stran. Tento účet je otevřen v Kostarice a je pro vás a prodejce, abyste mohli pokračovat v transakci. Zůstatek platby nemovitosti (včetně poplatků za převod a účet notářského svěřenského fondu) musí být převeden nejpozději 5 dnů před převzetím. V případě, že si to rozmyslíte a nemovitost si již nepřejete kupovat, je prodávající oprávněn si ponechat 10% zálohu. Pokud si to prodávající rozmyslí a nemovitost již nebude chtít prodat, obdržíte 100%  vrácení vaší zálohy bez poplatku.

Jak zjistím, zda je nemovitost registrovaná?

Veškerý majetek v Kostarice (ať už s registrací nebo koncesí) by měl být zapsán ve veřejném rejstříku, zde známém jednoduše jako Registro. Váš právní zástupce bude schopen potvrdit, že je řetěz vlastnictví v pořádku, a určí, zda existují nějaká omezení, břemena nebo čáry. Důrazně se doporučuje vyhnout se nákupu neregistrované nemovitosti.

mluvíme česky!

Pokud si přejete informace v českém jazyce, pošlete nám o co konkrétně byste měli zájem a my vám s radostí pomůžeme zorganizovat vaši dovolenou snů!

Napište nám požadavky na nemovitost Vašich snů.

Find my property

Write us your requirements for the property of your dreams.